Wina konesera z Bordeaux  


Region Bordeaux można podzielić na kilka różnych sposobów. Najbardziej podstawowy tworzą rzeki Dordogne i Garonne, które dzielą region na rive droite (prawy brzeg), rive gauche (lewy brzeg)i entre-deux-mers (międzymorze).

Bordeaux

Rive gauche (lewy brzeg, Médoc, Graves i Sauternes) to serce klasycznych win Bordeaux, gdzie znajdziemy zarówno najlepsze wina czerwone (Saint-Estèphe, Pauillac, Saint-Julien, Margaux) jak i wielkie wina białe deserowe (Sauternes, Barsac).

Głównym szczepem lewego brzegu jest Cabernet Sauvignon, który daje wina potężne, taniczne, z dużym potencjałem do dojrzewania, co jest szczególnie widoczne w apelacjach Saint-Estèphe i Pauillac. Z kolei wina z Margaux i Saint-Julien są bardziej delikatne, eleganckie i aksamitne.

Na lewym brzegu znajdziemy najbardziej znane wina ze słynnych klasyfikacji: win z Médoc i Sauternes z 1855 roku, crus classés z Graves z 1953 (16 posiadłości). Słynne Grands Crus Classés pochodzą właśnie z tych okolic.

Wśród win czerwonych możemy tu wyróżnić:

60 crus z Médoc i 1 cru z Pessac-Léognan (Château Haut-Brion) podzielonych na 5 kategorii: 5 Premiers Crus, 14 Deuxièmes Crus, 14 Troisièmes Crus, 10 Quatrièmes Crus, 18 Cinquièmes Crus.

Wśród win białych i likierowych znajdziemy:

27 crus z apelacji Sauternes i Barsac : 1 Premier Cru Supérieur (Château d’Yquem), 11 Premiers Crus, 15 Deuxièmes Crus.

Rive droite (prawy brzeg, zwany Libournais) to serce takich apelacji jak Saint-Emilion czy Pomerol.

Głównych szczepem prawego brzegu jest Merlot, który często występuje sam, a czasem w towarzystwie Cabernet Sauvignon czy Cabernet Franc, w efekcie dając wina z aromatami czarnej porzeczki, jeżyny, a czasem nawet skóry, czekolady czy wanilii.

Oficjalna klasyfikacja win Saint-Emilion powstała w 1954 roku, znajduje się tam 85 posiadłości sklasyfikowanych jako Grands Crus Classés AOC Saint-Emilion (71 Grands Crus Classés i 14 Premiers Grands Crus Classés).

Większość znanych krytyków win stosuje 100 punktową skalę do ich oceny. Roczniki win z Bordeaux różnią się istotnie jakością i ceną, ich jakość również można oceniać w 100 punktowej skali: Tabela Roczników - Robert Parker Wine Advocate

Bordeaux

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl